Razine divergencije između modernosti i pouke u dječjoj književnosti

NazivRazine divergencije između modernosti i pouke u dječjoj književnosti
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2004
AutoriHranjec, S.
ČasopisŽivot i škola
Godište50
Broj1
Početna stranica7
Označavanje stranica7-15
Datum objavljivanja12/2004
Vrsta radaIzvorni znanstveni članak
ISSN0044-4855
Other NumbersUDK 37
Abstract

U radu se razmatra odnos modernističkih zamišljaja i pouke u dječjoj književnosti. Odnos se postavlja u književnopovijesne i stilske relacije. Prvi se oprimjeruje djelom Ivane Brlić Mažuranić, Mate Lovraka te Ivana Kušana, Milivoja Matošeca i Grigora Viteza, a drugi se iskazuje u pet hijerarhijski usustavljenih razina: kroz eksplicitnu autorovu pouku, kroz lik u djelu, tematski izbor, kroz organizaciju fabule i kroz sukladnost stilske igre i pouke, što je najveći stupanj sklada, a najmanje divergentno; pravi je primjer pjesništvo Zvonimira Baloga.

URLhttp://hrcak.srce.hr/file/40168
Oznaka recenzijeRefereed