Glazbeno obrazovanje u osnovnim školama u Mađarskoj, Rumunjskoj, Srbiji i Slovačkoj

NazivGlazbeno obrazovanje u osnovnim školama u Mađarskoj, Rumunjskoj, Srbiji i Slovačkoj
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2018
AutoriVáradi, J.
ČasopisŽivot i škola
Godište64
Broj2
Početna stranica67
Označavanje stranica67-75
Datum objavljivanja12/2018
Vrsta radaIzvorni znanstveni članak
ISSN1849-0972
Ključne riječiglazbena pedagogija, glazbeno obrazovanje, izvannastavne aktivnosti, koncertna pedagogija
Abstract

Studija je dio međunarodnog istraživanja čiji je cilj bio ispitati manje poznati aspekt glazbenog obrazovanja u četirima srednjoeuropskim zemljama: Mađarskoj, Rumunjskoj, Srbiji i Slovačkoj. Istraživanje je usmjereno na učenike u dobi između 8 i 12 godina, N = 805. Studija je istraživala obrazovnu strukturu i kurikule zemalja sudionica. Također se stavlja naglasak na nastavne metode za uvođenje učenika u glazbu; nadalje, ispitivala se prezentacija žive glazbe. Tijekom svog istraživanja ispitali smo ulogu socijalnih varijanti s obzirom na kulturne aktivnosti djece. Osim toga, istražili smo povezanost između roditeljskog kulturnog kapitala i interesa djece za klasičnu glazbu. Drugi važan aspekt našeg istraživanja bila je međunarodna usporedba koja se usredotočila na razlike i sličnosti u glazbenom obrazovanju između različitih zemalja. Također je detaljno ispitan odnos formalnog i neformalnog obrazovanja, tj. kako izvanškolsko obrazovanje (poput iskustvene pedagogije i koncertne pedagogije) može postati dio svakodnevnog pedagoškog rada u školama.

URLhttps://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=329471
DOI10.32903/zs.64.2.5
Oznaka recenzijeRefereed