Od vizualizacije do eliminacije miskoncepata

NazivOd vizualizacije do eliminacije miskoncepata
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2018
AutoriSmerdel, S.
ČasopisŽivot i škola
Godište64
Broj1
Početna stranica187
Označavanje stranica187-195
Datum objavljivanja07/2018
Vrsta radaPregledni rad
ISSN1849-0972
Ključne riječianimacije, dinamička vizualizacija, kemijsko obrazovanje, mentalni modeli, miskoncepti, simulacije
Abstract

Istraživanja na području kemijskog obrazovanja pokazala su da učenici ulaze u učionice s unaprijed stvorenim predodžbama o prirodi, različitim od onih koje nudi postojeća znanstvena teorija i praksa. Nastavnici žele da učenici shvate relevantnost kemije za njihov svakodnevni život, ali mnogo je primjera nastavnih situacija bez praktičnog iskustva. Modernu kemiju karakterizira učenje i razmišljanje koje se odvija u stalnom prijelazu između makroskopske, submikroskopske i simboličke razine prikaza. Kada učenici ne mogu povezati sve tri razine, znanje im je fragmentirano i mnoge koncepte vjerojatno su naučili samo na činjeničnoj razini. Submikroskopska interpretacija na razini škole teško se može dostići promatranjem i eksperimentalnim učenjem, ali razvojem moderne informacijske tehnologije upravo animirana vizualizacija postaje moćni alat za poučavanje i učenje kemije. Prikladno odabrani i primijenjeni dinamički vizualni prikazi poput animacija i simulacija pomažu učenicima vizualizirati procese i poboljšati konceptualno razumijevanje kako bi mogli izgraditi znanstveno prihvatljive mentalne modele tvari i reakcija na submikroskopskoj razini.

URLhttps://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=320634
DOI10.32903/zs.64.1.14
Oznaka recenzijeRefereed