Roditeljski nadzor i ponašanje djevojčica i dječaka na internetu

NazivRoditeljski nadzor i ponašanje djevojčica i dječaka na internetu
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2018
AutoriLagator, I., Šincek D., & Duvnjak I.
ČasopisŽivot i škola
Godište64
Broj1
Početna stranica89
Označavanje stranica89-103
Datum objavljivanja07/2018
Vrsta radaIzvorni znanstveni članak
ISSN1849-0972
Ključne riječidruštvene mreže, ponašanja djece na internetu, roditeljski nadzor
Abstract

Cilj ovog istraživanja bio je ispitati odnos roditeljskog nadzora i spola sudionika s nekim ponašanjima na internetu. U istraživanju je sudjelovalo 388 učenika četvrtih razreda osnovnih škola. Rezultati pokazuju kako djeca percipiraju visoku razinu roditeljskog nadzora. Učenici koji percipiraju višu razinu roditeljskog nadzora provode više vremena dnevno u dopisivanju s prijateljima i u traženju zanimljivih podataka, češće pronalaze motivaciju za pristupanje internetu u traženju informacija vezanih za školu i druženju te češće objavljuju sadržaje na društvenim mrežama od učenika koji percipiraju nižu razinu roditeljskog nadzora. Prilikom ispitivanja spolnih razlika utvrđeno je kako dječaci češće izražavaju kako imaju otvoren Facebook profil, provode više vremena na internetu radnim danom i vikendom od djevojčica te češće igraju igrice, objavljuju postove i traže zanimljive podatke. Osim toga, češće pronalaze motivaciju za pristup internetu u otklanjanju dosade i želji da ne budu drugačiji od drugih, a i češće navode kako ne mogu bez interneta, dok djevojčice češće pristupaju internetu u obrazovne svrhe. Rezultati su pokazali kako dječaci češće objavljuju različite sadržaje na društvenim mrežama i češće otkrivaju osobne informacije na Facebooku, dok u percipiranoj razini roditeljskog nadzora nisu utvrđene spolne razlike. Ovi podaci mogu pridonijeti boljem razumijevanju uloge roditelja u korištenju interneta kod djece.

URLhttps://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=320613
Oznaka recenzijeRefereed