Korištenje vještine coachinga za bolje poučavanje i obrazovne rezultate

NazivKorištenje vještine coachinga za bolje poučavanje i obrazovne rezultate
Vrsta publikacijeJournal Article
Godina izdanja2018
AutoriPalčič, M. Penca
ČasopisŽivot i škola
Godište64
Broj1
Početna stranica19
Označavanje stranica19-28
Datum objavljivanja07/2018
Vrsta radaPregledni rad
ISSN1849-0972
Ključne riječicoaching, kolegijalni coaching, pitanja mentora, učitelj kao motivator
Abstract

Svrha članka je pokazati kako poznavanje vještine coachinga može brže i učinkovitije doprinijeti željenim ishodima u obrazovnoj praksi. Ako tim učitelja posjeduje vještine coachinga onda oni mogu jedni drugima pružiti podršku u osobnom i profesionalnom razvoju (kolegijalni coaching). Ne moraju biti profesionalni coacheri, ali je ključno da učitelji koji djeluju kao coacheri koriste specifična pitanja. Oni trebaju potaknuti sugovornika na razmišljanje i pronalaženje vlastitih rješenja te put do cilja. U tu svrhu moraju biti otvoreni i bez sugestija. Na taj način sugovornici dolaze do rješenja koja bi inače smatrali teškim ili nemogućim. Razgovor vođen pitanjima učitelja također može pomoći učenicima u poteškoćama s kojima se susreću. Važno je da sugovornik pokaže volju da riješi problem, tj. izazov. Studija slučaja pokazuje kako koristiti vještine coachinga i to posebno pitanja coachinga u obrazovnoj praksi.

URLhttps://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=320598
DOI10.32903/zs.64.1.2
Oznaka recenzijeRefereed